Dva případy podvodného jednání řeší jihočeští policisté. V prvních z nich byl opět v akci neexistující bankéř, který pod touto záminkou volal poškozenému muži s tím, že si údajně u své banky zažádal o úvěr, a proto ho kontaktuje. Když poškozený bankéři sdělil, že ne, bankéř reagoval tak, že tuto informaci předá jiné bance s tím, že ho kontaktují a vytvoří nový, bezpečný účet, kam své peníze přepošle, protože se za něj asi někdo vydával a teď musí jeho peníze ochránit. Dle instrukcí falešného bankéře pak poškozený muž své peníze přeposlal na bankéřem určený účet. Muž přišel o bezmála 150 000 korun.
Dále pak poškozenou ženu kontaktoval neznámý pachatel, a to rovnou pod třemi různými jmény a z různých aplikací, a s nabídkou výhodných investic a rychle vydělaných peněz, které žena uvěřila a na různé účty pak dle instrukcí neznámého pachatele rozeslala přes 10 000 korun.
Případů podvodných jednání ať už přes telefon nebo ve virtuálním prostředí je stále mnoho a příběhy podvedených lidí plní stránky médií. I tak se stále najde mnoho dalších, kteří uvěří vidině snadného zbohatnutí a nebo se naopak vyděsí informací od někoho cizího s tím, že by o své peníze mohli přijít a tak je přepošlou rovnou do "bezpečí" na jim neznámý účet.
Znovu apelujeme na širokou veřejnost.
Nesdělujte nikomu cizímu svá osobní data a ani přístupová hesla k internetovému bankovnictví. Ověřujte si telefonické informace osobně v institucích či volejte osobním bankéřům, které fyzicky znáte a jejich služby využíváte. Podvodníci hrají na to, že vás mnohdy vyděsí natolik, že není prostor pro zamyšlení se nad celou situací a jednáte okamžitě, čehož oni využívají.
Pro více informací o podvodných jednáních navštivte naše stránky projektu KYBER RÁDCE.
KYBER RÁDCE jihočeské policie - Policie České republiky
kpt. Lenka Krausová, krpc.pio@pcr.cz